HALL 1 HALL 2 HALL 3 HALL 4 HALL 5 + other
Saturday
April 29
09:00-11:00    

 

Bratislava City Tour
(with a guide)

11:00-12:00

Registration

12:00-13:00

A1, Welcome Dance
Jerry

B, RD II - IV, Welcome Dance
Present callers & cuers

13:00-14:00

A2
Jerry

P, Hot Hash
Jirka

RD III-IV
Jano

B
Tim

 

14:00-15:00

MS, Nice to meet you!
Jerry

A1
Doug

RD II-IV Hash Cues, Listen Carefully!
Matyáš

C1
Michal

 

15:00-16:00

P, Modern Wave
Tim

A2
Michal

RD IV-V
Lucka

B
Guest: Michi

 

16:00-17:00

MS, P
Jerry

A1
Tim, Jirka

RD II-V,
Special Choreos
Franta

B
Michal

 

17:00-18:00

MS, P Other Voices
Juliane, Arndt

A1, A2 Other Voices
Walt, Dingo
(17:00 - 17:45)

RD II-III,
Quick but Easy
Jano

C1
David

 

18:00-19:00

MS, Singing Calls
Jerry

Dinner
(18:00 - 19:30)

RD III-IV
Lucka

19:00-20:00

A1
Tim

  C1
David

 

20:00-21:30

MS, P
Jirka, Tim

A1, A2
Jerry, Doug

RD III-V
Franta, Matyáš

 B
Michal

 

21:30-22:00

B, MS
Jerry, Jirka

22:00-24:00

Afterparty
(22:15-22:45 SD Walt and Juliane Burr in Hall 1)
RD tape tips in Hall 3

 

Swimming pool is open
Water dance with Jirka (22:45-23:15)

Sunday
April 30

09:00-10:30

B, MS, Early Birds
Doug, Michal

C1
Jerry

RD II-IV, Early Birds
Jano, Lucka

10:30-12:00

P, For Experienced Dancers
Jerry

A2
Tim
(10:30-11:45)

Samba
RD Workshop
Matyáš

 B
Jirka

 

12:00-13:00

MS
Tim & guest: Tommy

Lunch
(12:00 -13:30)

C1
David

 

13:00-14:00

P
Jirka

C1
Michal

 

14:00-15:00

MS

Doug & guest: Slamák

A1
Jerry

RD II-III
Jano

15:00-16:00

P
Doug, Michal

A2
Jirka

RD III-V
Franta, Lucka

B
Jerry, Tim

 

16:00-17:00

MS, P
Jirka & guest: Slamák

A1, A2
Michal, Tim

B
Doug

 

17:00-18:00

MS, P
Jerry, Michal

A1, A2
Doug
(17:00-17:30)

RD II-IV Hash Cues, Listen Carefully!
Matyáš

C1
David

 

18:00-19:00

MS, Singing Calls
Jirka & guest: Tommy

Dinner
(17:45 - 19:15)

RD III-IV
Jano

19:00-20:00

C1
Jerry

 

20:00-20:30 Grand March
20:30-21:30

MS, P
Doug, Michal

A1, A2
Jerry, Tim

RD III-IV
Franta

 B
Guest: Juliane

 

21:30-22:30

MS, P
Jerry, Jirka

RD IV-V (VI)
Matyáš

22:30+

Karolína "Rio Carnival Afterparty"

Monday
May 1
09:00-10:00

MS, Early Birds
Jerry & guest: Slamák

C1
David

RD II-IV, Early Birds
Franta

10:00-11:00

MS, P, Dancing by Definition
Tim

A1, A2, Dancing by Definition
Jerry

RD III-IV
Lucka

 

 B
Michal

11:00-12:00

MS, P
Jerry

A1, A2
Doug

RD IV-V
Matyáš

 

B
Tim

12:00-13:00

Farewell Dance
All present callers & cuers

14:00-16:00

Bratislava City Tour
(with a guide)

 
Other voices on the program: Arndt Lakermann (D), Jiří "Slamák" Slabý (CZ), Juliane Burr (D), Michal "Dingo" Janák (CZ), Michi Unterberger (A), Tommy Schneeberger (D), Walt Burr (USA)

MS, RD II-IV
Michael, Jirka & present cuers